Lordi

Hard rocková fnská skupina Lordi byla založena v roce 1996 hlavním zpěvákem, autorem písní a tvůrcem kostýmů, kterému nikdo neřekne jinak než jeho uměleckým jménem Mr. Lordi. Celá skupina nosí šílené někdy až hrůzostrašné masky, pod kterými skrývají pravou identitu. Do širokého světového povědomí se dostali stejně jako kdysi slavná ABBA vítězstvím hudení soutěže Eurovize v roce 2006 a stali se prvními Finy, kteří v této soutěži vyhráli a to s jejich dosud největším hitem Hard Rock Hallelujah. V Americe se jim nijak výrazně prorazit nepodařilo, bodují hlavně v Evropě a speciálně pak v rodném Finsku.

Ze studiových alb dosáhla největšího úspěchu deska The Arockalypse, která byla 3x platinová ve Finsku, zlatá v Německu, Řecku a Švédsku. K její úspěchu jistě přispělo i to, že pochází z roku 2006, tedy z období, kdy tito Finové dosáhli svého vítězství. Největší kontoverze však určitě budí jejich masky. Nápad se zrodil na koncertě skupiny Kiss a kapela od počátku přísně dodržuje anonymitu a masky nosí všude, včetně studiového natáčení. Což jeden z členů údajně odnesl díky vysokým teplotám v malé místnosti kolapsem. Média si však nic takového nechtěla nechat líbit a začal hon na zjištění pravé identity členů kapely, což se jim samozřejmě podařilo. Fanoušci však trvají na tom, že o pravé identitě nic vědět nechtějí, a tak se civilní fotografie objevily jen jednou. Na žádoust fanoušků byly okamžitě staženy a tak image Lordi neutrpěla.

Skupina je proslulá a oblíbená pro svá koncertní vystoupení, které doprovázejí pyrotechnické efekty, masky a hororové prvky. Lordi se netají tím, že jejich vzory jsou Kiss a Alice Cooper. Zajímavostí však jistě je i informace, že maska, kterou nosí Mr. Lordi byla vyrobena v novozélanských studiích Weta, kde vznikaly i masky pro film Pán prstenů.

Rubriky