Historie

Vznik kapely

Kapela Lordi vznikla v roce 1996 a mezi její zakladatele patří Mr. Lordi (Tomi Pataansuu), Amen (Jussi Sydänmaa) a G-stealer (Sami Keinänen). Všichni tři se tehdy sešli na koncertě Kiss ve Stockholmu. Sám Mr. Lordi si však s myšlenkou vzniku kapely hrál už od roku 1992. V roce 1997 se ke kapele přidala Enary (Erna Siikavirta). Skupina během své existence prostřídala řadu členů, pro všechny však platilo stejné pravidlo – nosit masku kdekoli na veřejnosti. První koncert odehráli Lordi v Helsinkách v roce 2002 v klubu Nosturi a v roce 2003 se vydali na turné po Německu, kde dělali i předskokany skupiny Nightwish. Oběma kapelám to pomohlo a udělali si v Německu jméno. Největší sláva však přišla s vítězstvím soutěže Eurovize v roce 2006. Lordi se stali prvními Finy, kteří kdy soutěž vyhráli a po jejihc návratu propukly obrovské oslavy. K vítězství jim gratulovala i prezidentka Tarja Halonen. Kromě toho však s nimi vyšla i poštovní známka, byla po nich pojmenována limonáda a jelikož Mr. Lordi pochází v Rovaniemi, najdeme v tomto městě na severu Finska i Lordi náměstí.

Členové kapely

Současní:

Mr. Lordi (Tomi Pataansuu) – zpěv (od 1996 dosud)

Amen (Jussi Sydänmaa) – kytara (od 1996 dosud)

Ox (Samer el Nahhal) – basa (od 2005 dosud)

Awa (Leena Peisa) – klávesy, zpěv (od 2005 dosud)

Otus – bicí (od 2010 dosud)

Bývalí členové:

G-Stealer (Sami Keinänen) – basa (1996 – 1999)

Magnum (Sami Wolking) – basa (1999 – 2002)

Kalma (Niko Hurme)– basa (2002 – 2005)

Enary (Erna Siikavirta) – klávesy (1997 – 2005)

Kita (Sampsa Astala) – bicí, zpěv (2000 – 2010)

Všechna civilní jména je však nutné brát s rezervou, přestože je všechna média již několikrát a opakovaně vydala, nikdy nikdo nepotvrdil, zda to jsou skutečná jména členů kapely.

V roce 2008 se kapela zúčastnila i natáčení finského hororového filmu Dark Floors. V něm Lordi zpodobnili monstra strašící hlavní hrdinku – autistickou malou dívku. Mr. Lordi vytvořil i oficiální logo pro snímek a navíc složil i průvodní píseň Beast Loose In Paradise.

Mr. Lordi je vůbec talentovaným mužem. Vystudoval uměleckou školu se zaměřením na filmový střih a není tak divu, že výrazně ovlivňuje podobu všech hudebních klipů kapely. Kromě toho navrhuje všechny kostýmy, maluje, kreslí komiksy a řada jeho děl je k vidění v Rocktaurantu v Rovaniemi, jehož je spoluvlastníkem. Je autorem většiny skladeb a pomáhá skládat hudbu i některým svým kolegům. Příkladem je vítěz finské pěvecké soutěže Idol Ari Koivunen.

Rubriky